Makaleler / Klima Bakımında

 

Klima Bakımında

 

Bakım Klima sistemlerinde en önemli unsurulardan biridir. Doğru ve periydik olarak yapılan bakımlar sistemin daha verimli çalışmasın ave daha uzun ömürlü olmasına olanak sağlar.

Bakımın Tanımı

*Evaporatör ve kondenserin, özel ısı eşanjör deterjanı ve basınçlı hava (ve/veya su) ile temizliği
* Soğutkanın yüksek ve alçak basınç değerlerinin kontrolü ve tamamlanması
*Elektrik tesisatı, V-otomatik sigorta, voltaj ve akım değerlerinin kontrolü
*Tüm soket bağlantılarının ve kablo bağlantı noktalarının tek tek kontrolü
*Drenaj tavası ve hattının temizliği 
*Tüm fan pervanelerinin kanatçıklarının temizliği
*Tüm döner aksam yataklarının kontrolü
*Hava filtrelerinin temizliği
*Duyu ile ses kontrolü
* Estetik görüntü kontrolü

Altın Kurallar
1- Doğru Keşif - Doğru Seçim: Daha doğru ve gerçekçi bir kapasite tayini için, ısı kazancını etkileyen tüm fonksiyonların gözonünde bulundurulduğu bir hesap yapmak zorunludur. İklimlendirilen ortama uygun cihaz kapasitesi belirlendikten sonra hava sirkülasyonunun iyi bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla cihaz modeli doğru seçilmelidir. Doğru kapasitede cihaz seçimi yapılmayan yerlerde sorunlar yaşanmaktadır. Kapasite yüksek seçilirse, cihaz sık aralıklarla termostata girerek ısıtma ve soğutmada problem yaşanır. Kapasite düşük seçilirse, cihaz sürekli çalışarak kompresörün zorlanmasına neden olur. Bu da kompresörün verimini ve çalışma ömrünü etkiler. Bu kural Temsa Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisin sorumluluğudur.

2- Sağlıklı Voltaj: Cihazın sağlıklı olarak çalışabilmesi için şebeke voltajı, teknik kataloglarda belirtilen limitler dahilinde olmalı, aksi durumda şebeke voltajını düzelten aletler kullanılmalıdır. Yüksek ve düşük voltaj cihaz için sakıncalıdır. Düşük voltajda çalıştırılan bir klima cihazının kompresörü arızalanabilir veya cihaz devreye giremez. Yüksek voltajda ise cihazda bulunan yüksek voltaj koruma elemanı ve transformatör arızalanabilir. Bu kural kullanıcının sorumluluğundadır.

3- Doğru Montaj: Cihazın sağlıklı olarak çalışabilmesi için montaj kuralalrına ve teknik kataloglarda belirtilen limitlere bağlı kalarak klima cihazı monte edilmelidir. Hatalı yapılan montajlar klima cihazının çalışma verimi ve ömrü ile direk ilgilidir. Bu kural Yetkili Servisin sorumluluğudur.

4- Doğru Soğutkan Şartı: Sistem içerisinde bulunan doğru soğutkan, sıkıştırma tip soğutma sistemleri için hayati önem taşıyan akışkanlardır. Bu yüzden teknik kataloglarda belirtilen ara tesisat limitlere bağlı kalarak elektronik gaz şarj aparatı ile soğutkan şarjının doğru olarak yapılması gerekmektedir. Hatalı yapılan soğutkan şarjları klima cihazının çalışma verimini etkiler aynı zamanda cihazda bir takım arızaların oluşmasına neden olabilir. Bu kural Yetkili Servisin sorumluluğudur.

5- Bilinçli Kullanım: Klima cihazının montajının bitmesi demek işim bittiği anlamına gelmez. Montaj, kurallara uygun olarak yapıldıktan sonra cihazla ilgili tüm teknik ve kullanıma ait bilgilerle birlikte, kullanma kılavuzunun kullanıcıya verilmesi yetkili servisin sorumluluğudur. Anlatılan bu bilgileri anlamak ve uygulamak da tüketicinin sorumluluğudur.

6- Zamanında Doğru Bakım: Kullanıcıdan talep gelmesi halinde, periyodik bakım hizmetleri verilmelidir. Bakım klima cihazının çalışma verimi ve ömrü ile direk ilgilidir. Bu yüzden bakımın gerekliliği kullanıcıya anlatılmalı ve bakım ile ilgili bilgiler verilmelidir. Bu kural Yetkili Servisin ve kullanıcının sorumluluğudur.

 

 
ÇAĞRI ATIN BİZ SİZİ ARAYALIM
0 532 683 84 33
0 212 274 15 38
Mail : info@testklima.com